Kabaret TON.....

 

 

Latem 2013 roku międzypokoleniowa grupa autorów, aktorów i piosenkarzy z Bielskiej Sceny Kabaretowej rozpoczęła samodzielną działalność jako KABARET TON.

 

Twórczość kabaretu TON jest wypadkową różnorodnego poczucia humoru jej autorów i wykonawców. To przede wszystkim własne, pisane specjalnie dla TONu skecze, monologi i piosenki oraz improwizowane z publicznością scenki.   Jest też miejsce dla klasyki  gatunku.  Duże doświadczenie sceniczne,   sprawdzone  umiejętności aktorskie  i bardzo dobre warunki głosowe sprawiają, że kabaret trafia we właściwy ton i szybko nawiązuje kontakt z widownią. Nawiązuje do najlepszych tradycji kabaretu literackiego i autorskiego. Rozśmiesza każdego widza. Potrafi też wzruszyć. Dlatego pierwszy autorski spektakl kabaretu TON ma tytuł "Program emocjonalny". Jest to niezwykle zabawny, wielowątkowy spektakl kabaretowy, którego spora część powstaje na bieżąco  (grupa sporo improwizuje  i tworzy wspólnie z widzami w trakcie przedstawienia). Jak to ujął jeden z widzów: "TON porusza w równym stopniu umysł, serce i przeponę". A drugi: "ze śmiechu mózg mi się lasuje, pikawa staje i bęben się trzęsie. Od razu odżyłem. Muszę to zobaczyć jeszcze raz!"

 

"Program emocjonalny" ma szybkie tempo, wiele barwnych postaci i jeszcze więcej wątków tematycznych. Zarówno z życia codziennego jak i zupełnie abstrakcyjnych. Wciąga widza do zabawy od pierwszej minuty do ostatniego bisu. Śmieszy i wzrusza, bawi i uczy, ale nie nudzi i nie pozostawia obojętnym. Kabaret TON koniecznie trzeba zobaczyć osobiście, najlepiej kilka razy, bo każdy występ tego zespołu jest niepowtarzalny.

 

 

 

 

 

 

 

Piotr Skucha - ojciec założyciel, autor i reżyser. Standuper znany z kabaretu DŁUGI, cyklicznych audycji radiowej Trójki ("Parafonia", "To się nadaje", "Móżdżek po polsku") i programów telewizyjnych ("HBO Na Stojaka", "Skauci Piwni", "Kanał 5", "Kraj się śmieje"). Na scenie od ponad czterdziestu lat. Pozostali uważają, że jest ważny. On nie, chociaż waży sporo, przez co jest zauważalny. Z tłumu wystaje. Od góry.
 

Juliusz Wątroba - autor, poeta, satyryk, felietonista. Laureat ponad stu konkursów literackich, w tym międzynarodowych. Arcymistrz krótkich form, ulubieniec publiczności. Wydał ponad czterdzieści tomów wierszy, felietonów i fraszek. Współpracuje z wieloma pismami, miał własną kolumnę w legendarnych "Szpilkach".
Prezes oddziału śląskiego Związku Literatów Polskich. Nestor zespołu, żywioł na scenie.
Waży niewiele, ale jego słowa mają wagę.
 

Agnieszka Gorzkiewicz - aktorka, humorystka, standuperka i animatorka. Doświadczenie z kilku teatrów (m.in. Teatr TAK, Teatr Bezpański, Teatr Współczesny) i kabaretów (Mała Granda, AuA). Wulkan energii scenicznej. Wielekroć nagradzana i wyróżniana. Zabawna i urocza, co jest egzotycznym połączeniem. Natychmiast przykuwa uwagę i nie pozwala jej odkuć. To prawda, że waży mniej niż wygląda.
 

Gabriela Jaskuła - aktorka, nauczycielka i performerka. Kilkunastoletnie doświadczenie teatralne (Teatr Grodzki, Teatr Kontrast) i kabaretowe (kabaret "Bez Sensu"). Potrafi zagrać każdą postać, czasem kilka naraz. Za kulisami poukładana, na scenie nieprzewidywalna. Huragan zmysłów i emocji. Waży nawet mniej niż Juliusz, ale nikt jej nie lekceważy.
 

Olga Łasak - rozchwytywana aktorka (występuje również w poznańskim kabarecie Czesuaf i wielu rozrywkowych programach TV), wokalistka (absolwentka Studium Wokalnego Teatru Muzycznego w Gliwicach), obdarzona mocnym głosem i potężną charyzmą. Wygrała kilka festiwali. Zwierzę sceniczne. Angażuje publiczność do tego stopnia, że ta chudnie z zachwytu, bo zasłuchana zapomina o wszystkim. Waży w sam raz, chociaż uważa inaczej. W duecie z Agnieszką rządzą każdą sceną.

 

 

 

 

 


Błażej Olma - aktor (Teatr Marzeń, Kwartet Bermudzki), wokalista (m.in. grał jedną z głównych ról w kultowym musicalu "Rocky horror show" w warszawskim "Och Teatrze"). Zabawny gość, mistrz drugiego planu widziany wiele razy na telewizyjnych ekranach, przez co każdy widz myśli, że go dobrze zna, ale nie może sobie przypomnieć skąd, bo Błażej ciągle chudnie. Dlatego na razie nie waży się w ogóle.


 

Z kabaretem TON występowali i współpracują również:

Sabina Głuch
Jowita Wolak

Dawid Mazur

Dawid Broszczakowski - kompozytor, akompaniator

Krzysztof Maciejowski  - kompozytor, akompaniator
 

 

 

Trudno opowiadać o kabarecie TON komuś, kto nie widział go na żywo.

 

Jest nieporównywalny z innymi tworami kabaretowymi i kabaretopodobnymi. Gdyby ktoś spróbował ułożyć ranking polskich kabaretów, TON byłby w nim gdzieś obok, w świecie równoległym. To świat z jednej strony zabawny i pogodny, z drugiej ciepły i wzruszający, a stron tych ma jeszcze kilka. Po prostu trzeba zobaczyć kabaret TON w akcji, na scenie. Wtedy będzie z czego się pośmiać i o czym pogadać. A przede wszystkim do czego wracać.